ورم بعد از ابدومینوپلاستی

ورم بعد از ابدومینوپلاستی

ورم بعد از ابدومینوپلاستی

تقریبا تمام کسانی که عمل ابدومینوپلاستی را انجام داده اند، دچار ورم بعد ابدومینوپلاستی می شوند. البته در برخی افراد این مشکل خود به خود برطرف می شود ولی برخی افراد باید مراقبت های خاصی برای از بین بردن ورم شکم انجام دهند. اگر بعد از ابدومینوپلاستی دچار ورم شدید، حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

بی توجهی به ورم بعد ابدومینوپلاستی در برخی مواقع می تواند مشکلات بیشتری برای شما ایجاد کند. این جراحی یک نوع عمل تهاجمی بوده و ایجاد ورم و کبودی کاملا طبیعی است. اما باید توجه داشت که باید اقدامات لازم را برای از بین بردن و پیشگیری از افزایش میزان ورم و کبودی کرد.

ایجاد ورم بعد ابدومینوپلاستی به مهارت و تکنیک پزشک جراح مرتبط نیست بلکه این تورم یک نوع پاسخ سیستم ایمنی بدن بیمار، جهت ترمیم و بازسازی زخم ناحیه عمل می باشد. بخش اعظم ورم شکم بعد از گذشت چند روز بعد از عمل با مصرف داروهای ضد التهاب کم می شود. ولی برای بهبودی کامل و از بین رفتن کامل ورم شکم باید چند ماه صبر کرد.

ورم بعد از ابدومینوپلاستی

دلایل ورم بعد ابدومینوپلاستی

ورم بعد ابدومینوپلاستی یک مشکل کاملا شایع و طبیعی است که بعد از انجام جراحی شکم بروز می کند. دلیل اصلی بزرگ شدن شکم بعد از ابدومینوپلاستی، جمع شدن مایعات می باشد. در این قسمت از بدن رگ های لنفاوی و عروق خونی بسیاری وجود دارند که وظیفه تخلیه مایعات را بر عهده دارند. در طی جراحی ابدومینوپلاستی، رگ های این قسمت بریده می شوند و سیستم تخلیه مایعات در این قسمت از بدن، خیلی آهسته تر عمل می کند. کند بودن خروج مایعات از بدن، باعث ایجاد ورم  و بزرگ شدن شکم می شود.

ورم شکم

یکی دیگر از دلایل ایجاد ورم بعد ابدومینوپلاستی افزایش تعداد گلبول های سفید در ناحیه جراحی است. در طی جراحی، چربی و پوست اضافی شکم برداشته شده و برش هایی در این ناحیه از شکم ایجاد می شود. سیستم ایمنی بدن برای ترمیم جای زخم دست به کار می شود. به همین علت تعداد گلبول های سفید خون و ترکیبات طبیعی که در کار ترمیم و بازسازی زخم ها هستند، در محل جراحی افزایش می یابند و ورم ایجاد می شود.

با آنکه بیمار طبق گفته های پزشک متخصص از ایجاد ورم بعد ابدومینوپلاستی اطلاع دارد اما باز هم با بزرگ شدن شکم، دچار نگرانی و اضطراب می شود.  رعایت مراقبت های قبل و بعد از عمل ابدومینوپلاستی کمک می کند تا عوارض ناشی از ایجاد کبودی و تورم کاهش یابد.  همچنین با رعایت کردن مراقبت های بهداشتی از ایجاد عفونت در محل زخم جراحی جلوگیری می شود. برای این کار باید محل زخم را تمیز کرده و زخم را دستکاری نکنید.

روش های درمان ورم بعد ابدومینوپلاستی

 1. نوشیدن آب فراوان برای هیدراته ماندن بدن
 2. رعایت رژیم غذایی سالم و ارگانیک
 3. استفاده از میوه ها و سبزیجات تازه و رنگارنگ در طول روز
 4. اجتناب از نوشیدن مشروبات الکلی
 5. ترک کشیدن سیگار و استعمال مواد مخدر
 6. پرهیز از مصرف غذاهای شور
 7. خودداری از مصرف غذاهای فرآوری شده، کافئین و مواد قندی
 8. استفاده از گن مخصوص
 9. رعایت بهداشت فردی و تمیز نگه داشتن محل زخم
 10. پرهیز از انجام فعالیت های سنگین بدنی و ورزش کردن
 11. در هفته اول فقط اجازه انجام پیاده روی سبک به صورت خمیده را دارید.
 12. استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک برای کاهش التهاب ، تورم و جلوگیری از بروز عفونت

استفاده از گن برای کاهش ورم بعد ابدومینوپلاستی

 پوشیدن گن مخصوص بعد از انجام جراحی به از بین رفتن ورم بعد ابدومینوپلاستی کمک می کند. این گن با وارد کردن فشار ملایم از تجمع مایعات در ناحیه شکم، جلوگیری می کند. گن باعث وارد شدن فشار یکنواخت به شکم شده و در نتیجه ترشحات ناحیه زخم خارج می شوند.  به همین دلیل موجب کاهش ورم می شود. استفاده از گن باعث جلوگیری از باز شدن بخیه ها در محل زخم می شود.

در برخی مواقع که محل جراحی خیلی بزرگ باشد، از درن های مخصوصی برای خارج کردن مایعات شکم استفاده می شود. روش خالی کردن ترشحات و مایعات جمع شده در این درن ها، به بیمار آموزش داده می شود.  استفاده از این گن بستگی به میزان برش های جراحی،  شرایط بدنی فرد، تغذیه فرد و میزان بهبودی فرد دارد. معمولا استفاده از گن بین ۴ تا ۶ هفته توصیه می شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *