خطرناک ترین مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی !

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

خطرناک ترین مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی !

تا به امروز گزارشات زیادی در مورد مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی وجود داشته است. امکان دارد به همین دلیل افراد برای عمل بینی دچار سردرگمی شوند و از انجام دادن عمل منصرف گردند. بسته شدن راه تنفس پس از انجام جراحی به طور معمول دائمی نمی باشد. فرد تا چند وقت بعد از عمل امکان دارد که سوت کشیدن بینی یا صدا دادن بینی را تجربه کند. علت مشکلات تنفسی بعد از جراحی، به عنوان موارد موقتی و خفیف شناخته می شود. این عوارض تنها عوارض طبیعی جراحی شناخته می شوند. گرفتگی بینی پس از عمل و همچنین خروج مخاط و خون در کمترین بازه زمانی از بین می رود.

در این دوره زمانی و جهت سپری شدن دوره نقاهت تنفس با دهان پس از عمل بینی یک راهکار مناسب می باشد. اما اگر جراحی بینی به وسیله پزشکی کم تجربه و غیر متخصص انجام گردد مشکلات تنفسی پس از عمل بینی به صورت دائمی است. در برخی از مواقع اختلالات به قدری شدید می گردد که فرد باید یک بار دیگر جراحی انجام دهد. در بسیاری از موارد که افراد جهت جراحی بینی به پزشکان متخصص مراجعه می کنند مشکلات تنفسی شان موقتی خواهد بود. به همین دلیل نیازی نیست که بعد از عمل نگرانی زیادی در این مورد داشته باشند.

دسته بندی مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

 در حالت کلی مشکلات زیادی است که مربوط به تنفس پس از عمل بینی می باشد. این مشکلات عبارت هستند از :

۱. گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی

یکی از مهمترین مشکلاتی که بعد از عمل بینی به وجود می آید گرفتگی بینی است. همانطور که می دانید تورم یکی از مهمترین مواردی است که بعد از عمل بینی تجربه می شود. تورم در قسمت داخلی و بیرونی بینی پیدا می‌ شود. تورم در قسمت داخلی بینی فضای طبیعی برای تنفس را مسدود می سازد. به همین دلیل است که گرفتگی بینی برای افراد به وجود می ‌آید. اگر جراح بینی با تجربه ‌ای را انتخاب کنید نیازی نیست نگرانی در این مورد داشته باشید. چرا که بعد از یک ماه این وضعیت تمام می شود.

۲. سوت کشیدن بینی بعد از جراحی بینی

یکی دیگر از مشکلات تنفسی که پس از عمل بینی تجربه می کنید سوت کشیدن بینی زمان دم و بازدم می باشد. این عارضه تا حدودی ترسناک است. عوامل متفاوتی وجود دارد که می‌ تواند منجر به سوت کشیدن بینی شود. مهمترین عامل کوچک شدن بیش از اندازه سوراخ بینی در جراحی بینی فانتزی است. این مورد موجب تنگ شدن مسیر تنفس خواهد شد. زمانی که هوا از یک ناحیه باریک رد می شود صدای سوت می آید. یکی دیگر از عوامل سوت کشیدن بینی بعد از عمل پولیپ بینی است. حساسیت و مبتلا شدن سینوس ها به آلرژی، التهاب را افزایش خواهد داد.

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی

۳. تنگی نفس بعد از جراحی بینی

 تنگی نفس یکی دیگر از مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی می باشد. تنگی نفس در بسیاری از افرادی که عمل بینی انجام داده اند طبیعی است. علت این تنگی نفس به طور معمول وجود لخته های خون، التهاب مخاط بینی، تورم بافت داخل بینی، جراحی غیرحرفه‌ ای و غیره می باشد. تمامی این موارد به جز مورد پزشک غیر حرفه ‌ای به طور معمول موقتی است. بعد از دو الی سه هفته شما بهبودی خود را دریافت خواهید کرد. بنابراین اگر می خواهید دچار تنگی نفس نشوید باید نزد بهترین پزشک بروید.

مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی، چه مدت ادامه دارد ؟

هر یک از افرادی که عمل بینی انجام می دهند مایل هستند بدانند که مشکلات تنفسی پس از عمل بینی تا چه زمانی ادامه دارد. مشکلات تنفسی بعد از عمل به شدت و نوع آن بستگی خواهد داشت. امکان دارد که این مشکلات بین سه هفته و یا مدت زمان بیشتری ادامه پیدا کند. مواردی مانند گرفتگی بینی، سوت زدن بینی، تنفس نامطلوب و غیره  بین ۳ هفته تا یک ماه از بین می ‌رود. اگر زمان عمل به ساختار بینی آسیب وارد شود عوارض نهایی به صورت مادام العمر امکان دارد در فرد باقی بماند.

 این عوارض بسیار آزاردهنده است که شما باید به خوبی با این مسئله آشنا باشید. به همین دلیل توصیه می نماییم که اگر شما نگران عوارض تنفسی پس از عمل بینی می باشید باید برای انتخاب بهترین پزشک وقت بگذارید. اینکه شما بهترین جراح را انتخاب کنید و ریسک نکنید بسیار مهم است. پزشکی را انتخاب نمایید که ابتدا به سلامتی شما اهمیت می دهد و سپس زیبایی تان را در نظر می ‌گیرد. اینکه کیفیت تنفس بعد از عمل جراحی مشکل نشود بسیار مهم است.

عمل بینی
جراحی بینی
جراحی بینی

چند روز بعد از جراحی بینی می توانیم با بینی نفس بکشیم؟

 نفس کشیدن پس از جراحی یکی از چالش‌ های بزرگ برای افرادی می باشد که به سراغ عمل بینی می روند. این مسئله مهم است که فرد بعد از جراحی قادر باشد به راحتی از بینی خود نفس بکشد و دم و بازدم را بدون مشکل انجام دهد. در برخی از مواقع پزشکان جهت ایجاد نمای فانتزی و باریک بینی مجاری تنفسی را بیش از اندازه باریک می کنند. تنفس به وسیله بینی یک هفته بعد از جراحی آسان می باشد. تنفس بینی در هفته های بعدی بهتر خواهد شد.

 به طور کلی باید بدانید که یک الی دو ماه بعد از جراحی، تنفس به حالت طبیعی باز خواهد گشت افراد بعد از این مدت می توانند به راحتی از بینی خود نفس بکشند. برای این امر ضروری می ‌باشد که توصیه های پزشک را بعد از جراحی بینی به موقع انجام دهید. رعایت این نکات پس از عمل بینی تا زمانی که پزشک تعیین کند ضروری خواهد بود. بیمار باید مراقب باشد که عطسه نکند و در بینی خود عطسه را ندمد. محافظه‌ کاری های بعد از عمل بینی، مراقبت از بخیه ها و همچنین جلوگیری کردن از خونریزی بسیار مهم می باشد. اگر شما این مراقبت ها را انجام ندهید نتایج نامطلوبی را پس از عمل بینی دریافت خواهید کرد.

جمع بندی

برخی از مشکلات تنفسی بعد از جراحی بینی طبیعی می باشد. اما اگر این مشکلات روز به روز بیشتر شوند و شدت پیدا کنند باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. پزشک غیر متخصص امکان دارد که شدت این عوارض را افزایش دهد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *