مراقبت های قبل از پروتز سینه

مراقبت های قبل و بعد پروتز سینه

مراقبت های قبل از پروتز سینه

یکی از محبوب ترین عمل های زیبایی، عمل جراحی پروتز سینه نام دارد که برای بزرگ شدن و خوش فرم شدن سینه ها استفاده می شود. خانم هایی که از سایز و فرم سینه های خود راضی نیستند، می توانند از این عمل زیبایی استفاده کنند. رعایت مراقبت ­های قبل و بعد از پروتز سینه در نتیجه ی عمل بسیار تاثیرگذار است. در نتیجه باید حتما به آن ها توجه شود. در این مطلب قصد داریم به طور کامل در مورد این نکات و مراقبت ها به شما توضیحاتی ارائه دهیم تا شما دوره نقاهت راحت تری را تجربه کنید.

قبل از جراحی پروتز سینه باید اقداماتی را انجام داد تا بتوان به بهترین شکل عمل جراحی را روی بدن انجام داد. زیرا این اقدامات و مراقبت ها می تواند روی روند جراحی و نتیجه ی کار تاثیرگذار باشد. از مهم ترین اقدامات و مراقبت های قبل از پروتز سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اگر احساس می کنید به عمل پروتز سینه نیاز دارید، در ابتدای امر باید یک پزشک متخصص و متبحر را برای انجام آن انتخاب کنید. زیرا این عمل جراحی حساس است و ممکن است در صورت بی تجربه بودن پزشک، مشکلات مختلفی برای شما به وجود آید.
 • پزشک آزمایش ها و تصویربرداری هایی را برای شما تجویز می کند که حتما قبل از عمل پروتز سینه باید آن ها را انجام دهید تا پزشک اطلاعات کافی در مورد بدن و سینه ی شما داشته باشد.
 • حتما قبل از جراحی باید آزمایش بارداری بدهید زیرا این عمل در صورت باردار بودن انجام نمی شود.
 • از یک هفته قبل از عمل پروتز سینه، باید دارو های ضد التهاب و رقیق کننده ی خون را کنار بگذارید.
 • از دو تا سه هفته قبل از این عمل جراحی باید دخانیات و مشروبات الکلی را کنار بگذارید زیرا این موارد خونریزی شما را زیاد می کند و روند بهبودی بعد از عمل را بسیار کند می کند.
 • در روز عمل جراحی باید ناشتا باشید و شب قبل از عمل غذای سبک بخورید. به طور کلی باید ۸ ساعت قبل از عمل چیزی نخورید.
 • روز قبل از عمل پروتز سینه حتما دوش بگیرید زیرا تا چند روز بعد از این عمل جراحی نمی توانید به حمام بروید.

مراقبت های بعد از پروتز سینه

بعد از انجام هر عمل جراحی باید اقداماتی را انجام دهید تا بتوانید به بهترین شکل از عمل جراحی خود مراقبت کنید و بتوانید بهترین نتیجه را از آن بگیرید. زیرا انجام مراقبت های بعد از عمل جراحی پروتز سینه می تواند روی روند بهبودی و نتیجه ی کار تاثیر گذار باشد. در این قسمت شما را با روند طبیعی بعد از عمل و مراقبت های آن آشنا می کنیم.

هفته ی اول بعد از جراحی پروتز سینه

هفته ی اول بعد از جراحی بسیار حساس است و شما باید بیشترین مراقبت را از خود داشته باشید تا مشکلی برایتان به وجود نیاید. در این هفته به احتمال زیاد شما احساس درد دارید که امری کاملا طبیعی است و برای آرام کردن آن می توانید از دارو های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید. علاوه بر درد شما ممکن است در هفته ی اول بعد از عمل جراحی پروتز سینه شاهد کبودی و تورم در ناحیه ی عمل باشید و یا اینکه مایعاتی را مشاهده کنید که از قسمت برش خورده به بیرون می آید. این موارد نیز طبیعی است و نباید نگران آن ها شد.

برای کاهش تورم و التهاب سینه، می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید و بهتر است آن را به صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید. به هیچ عنوان از کمپرس گرم استفاده نکنید.

 از دیگر مراقبت های هفته ی اول می توان به نخوابیدن به شکم و پهلو، بلند نکردن اشیا سنگین، ورزش نکردن و …. اشاره کرد. برای سرعت بخشیدن به روند بهبودی باید تمام این مراقبت ها را به خوبی انجام دهید.

هفته ی دوم بعد از جراحی پروتز سینه

در این هفته، التهاب و تورم در قسمت سینه ی شما به شدت کاهش پیدا می کند و شما درد کمتری را نیز احساس می کنید. اگر درد در بدن شما کم است نیازی به استفاده از مسکن نیست و می توانید دارو های آرامبخش پروتز سینه را کنار بگذارید. در هفته ی دوم می توانید به پهلو بخوابید اما همچنان نباید به هیچ عنوان به شکم استراحت کنید. در این هفته می توانید فعالیت های آسان را انجام دهید اما از انجام فعالیت هایی که ضربان قلب شما را بالا می برد و گردش خون را در بدن افزایش می دهد، بپرهیزید.

هفته ی سوم بعد از جراحی پروتز سینه

بیشتر افراد در هفته ی سوم دیگر دردی را احساس نمی کنند و به وجود پروتز در سینه ی خود عادت می کنند. تورم و التهاب نیز تقریبا از بین می رود و شما می توانید به طور کامل فعالیت های روزمره ی خود را در صورت سبک بودن انجام دهید. در این هفته ممکن است هنوز در قسمت سینه بی حسی داشته باشید که طبیعی است و کم کم از بین می رود. در این هفته می توانید روزانه ۳۰ دقیقه پیاده روی داشته باشید.

هفته ی چهارم بعد از جراحی پروتز سینه

در هفته ی چهارم تقریبا بی حسی در قسمت سینه از بین می رود و شما حس خود را به دست می آورید، به طور معمول در این هفته پزشک بخیه های بیمار را می کشد. در این هفته شما باید تحت نظر پزشک باشید تا در صورت اجازه ی او فعالیت های سنگین تری را نسبت به قبل انجام دهید. اما یادتان باشد همچنان باید از ورزش های سنگین و فعالیت های بدنی زیاد دوری کنید.

مراقبت های قبل و بعد از پروتز سینه

سایر مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه

 • بعد از عمل جراحی پروتز سینه باید به رژیم غذایی خود توجه کنید و از خوردن نمک زیاد دوری کنید و به جای آن از مایعات فراوان استفاده کنید.
 • حتما باید از سوتین های طبی استفاده کند تا فرم بهتری به سینه بدهد.
 • استفاده از دخانیات را تا چند هفته بعد از عمل کنار بگذارید.
 • بعد از ۳ ماه باید ام آر آی سینه بدهید تا پزشک پروتز و سینه ی شما را معاینه کند.
 • اگر علائم غیر طبیعی در بدن و سینه ی خود مشاهده می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: نکات مهم مراقبت های بعد از پروتز سینه

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشراک بگذارید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *