مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت های قبل و بعد از بلفاروپلاستی

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

برای کسب یک نتیجه مطلوب و راضی کننده بعد از انجام تمامی عمل های زیبایی از جمله بلفاروپلاستی توجه به مراقبت های قبل و بعد از عمل لازم و ضروری هستند. انتخاب یک جراح پلاستیک با تجربه، بکارگیری تجهیزات و تکنیک های به روز و پیشرفته تنها بخشی از نتیجه کار را تضمین می کنند. بخش مهم و حساس آن رعایت توصیه هایی است که باید پیش و پس از بلفاروپلاستی  آن ها را مد نظر قرار داد.

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی عملی است که طی آن پوست پلک ها را برش زده و بافت چربی زیر آن را خارج می نمایند و بعد از خارج نمودن بافت چربی اقدام به بخیه کردن پوست خواهند نمود. مهم ترین مزیت انجام این عمل باز شدن چهره به دلیل برداشت حجم چربی از روی پلک و همچنین رفع چین و چروک اطراف چشم و شاداب تر شدن چهره می باشد. 

مراقبت های قبل و بعد از بلفاروپلاستی

هدف از انجام بلفاروپلاستی چیست؟

هدف از انجام عمل بلفاروپلاستی بهبود بخشیدن ظاهر چشم ها و رفع علائم بالا رفتن سن مانند چین و چروک و پف موجود در پلک ها می باشد. برخورداری از چهره ای جوان و شاداب تر و همچنین از بین بردن افتادگی شدید پلک ها که مانع دید و بینایی کامل  شده اند.

مراقبت های قبل از عمل بلفاروپلاستی

قبل از انجام عمل بلفاروپلاستی و به عنوان قدم اول لازم است فرد به یک جراح حاذق مراجعه کرده و یک جلسه مشاوره ای با او برگزار نماید. برگزاری چنین جلسه ای بسیار مهم است زیرا بیمار می تواند تمام مسائل و سوالات و ابهامات  پیش آمده درباره بلفاروپلاستی را از پزشک مورد نظر پرسیده و به شناخت درستی از این عمل دست بیابد.

اولین عمل مراقبتی که لازم است بیمار  قبل از بلفاروپلاستی انجام دهد آماده شدن از لحاظ روحی است. داشتن آمادگی روحی برای انجام این عمل تا حد زیادی بر سلامت جسمی تاثیر گذار است. زیرا تنش ها و نگرانی های قبل از عمل سبب ایجاد مشکلاتی می شوند که انجام عمل را سخت و غیر ممکن می نمایند. مثلا بالا رفتن فشار خون و یا تند و سریع شدن ضربان قلب.

در مرحله دوم پیش از انجام بلفاروپلاستی لازم است آزمایشات متعددی از جمله بینایی سنجی و اشک چشم و همچنین آزمایش مربوط به رقیق بودن خون و یا کم خونی را انجام داد.

اقدام بعدی که جزء مراقبت های مهم پیش از انجام بلفاروپلاستی می باشد پرهیز از خوردن داروها و خوراکی هایی است که موجب رقیق شدن خون می شوند. ایبوپروفن، داروهای ضد التهاب، ویتامین E از جمله داروهایی هستند که جریان خون را تسریع کرده و ممکن است سبب خونریزی بیش از اندازه حین عمل شوند.

مصرف دارو بعد از بلفاروپلاستی

استحمام و پاکیزه نمودن پوست پیش از انجام عمل بلفاروپلاستی نکته مهم مراقبتی هست که باید مد نظر گرفته شود.

حدود ۱۵ روز پیش از عمل باید از خوردن انواع نوشیدنی های الکل دار و همچنین مصرف سیگار خودداری کرد. زیرا مصرف این مواد باعث کند شدن فرایند بهبودی زخم ها می شوند.

از دیگر مراقبت های پیش از عمل بلفاروپلاستی می توان به مصرف داروهای ضد درد و مسکن های ساده مانند استامینوفن اشاره کرد تا بدن بتواند درد وارده حین عمل را به راحتی تحمل نماید.

گرفتن عکس از زوایای مختلف چشم ها به توصیه پزشک از جمله اقدامات پیش از انجام بلفاروپلاستی است که لازم الاجرا می باشد.

نکته: انجام مراقبت های پیش از عمل بلفاروپلاستی در عین مهم و حیاتی بودن بسیار ساده و قابل اجرا هستند و از همه مهم تر این که هیچ گونه هزینه ای را برای بیمار به دنبال ندارند از این رو عدم اجرای این دستورات مراقبتی هیچ گونه توجیهی نخواهند داشت.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

اعمال و اقدامات مراقبتی که لازم است بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی انجام داده شوند  شامل موارد ذیل می باشند.

۱: هیچ اقدامی در جهت انجام بلفاروپلاستی  نباید انجام گیرد مگر آن که بیمار به درک درست و منطقی از این عمل دست پیدا کرده باشد.

۲: اجرای توصیه های پزشک و مصرف داروهای تجویز شده که اغلب داروهای ضد التهاب و مسکن ها می باشند.

۳: جلوگیری از برخورد آب به پلک ها و استحمام نمودن از گردن به پایین حداقل در هفته اول بعد از عمل.

۴: پرهیز از باز کردن  به زور پلک ها زیرا اغلب تا چندین هفته پلک ها به خوبی باز نخواهند شد.‌

۴: اقدام به کشیدن بخیه ها در زمان مقرر شده.

۵: پوشیدن لباس های راحت و پرهیز از یک سری فعالیت روزانه که نیاز به هوشیاری و دید بالا دارند مانند رانندگی، کار با وسایل تیز و برنده و حتی آشپزی.

۶: گذراندن دوره کامل نقاهت و استراحت نمودن و ماندن در خانه تا زمانی که قرمزی و التهاب پلک ها از بین برود.

۷: مراقبت کامل از چشم ها تا ۱ ماه بعد از انجام بلفاروپلاستی.

عوارض رایج در صورت عدم مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

در صورتی که فرد بیمار بعد از انجام بلفاروپلاستی مراقبت های لازم را انجام ندهد عوارض و ناراحتی هایی در قسمت پلک او ظاهر می شوند که مهمترین آن ها عبارتند از:

  • ایجاد قرمزی و التهاب بیش از اندازه در پلک و اطراف چشم.
  • اختلال در بینایی.
  • خشکی چشم و کبود شدن اطراف چشم.
  • ایجاد تورم در پلک و اطراف چشم.
  • تاری دید.
  • ایجاد عفونت.
  • احساس درد و خارش در ناحیه پلک و اطراف چشم.
  • سوزش شدید در ناحیه بخیه زده شد.

گذراندن دوران نقاهت بعد از انجام عمل بلفاروپلاستی

مدت زمانی که به عنوان دوره نقاهت بعد از بلفاروپلاستی در نظر گرفته شده است معمولا ۲ هفته است.  دوران نقاهت این عمل سخت و دشوار نمی باشد و در صورتی که بیمار مراقبت های بعد از عمل را به خوبی انجام دهد دوره ای بدونه درد و عوارض را طی خواهد نمود و تا حد زیادی این دوره برای او  کوتاه تر خواهد شد.

در صورتی که بیمار اقدامات مراقبتی قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی را به درستی انجام دهد این عمل فواید و مزیت های بیشماری را نصیب او خواهد کرد که مهم ترین آن ها بازگرداندن اعتماد به نفس از دست رفته به سبب ایجاد افتادگی در پلک ها خواهد بود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *