ماموپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

ماموپلاستی

ماموپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

یکی از عمل های مربوط به زیبایی پستان، عمل جراحی ماموپلاستی نام دارد که برای زیبایی بخشیدن به سینه انجام می شود. عمل ماموپلاستی را می توان به دو صورت افزایشی و کاهش انجام داد که نمونه ی کاهشی آن طرفداران بیشتری دارد. با استفاده از این عمل زیبایی پستان، می توان حالت زیبایی به سینه ها داد و اعتماد به نفس افراد را بالا برد. این عمل تنها برای افزایش زیبایی سینه استفاده نمی شود بلکه می توان مشکلات مختلفی مانند عدم قرینگی، افتادگی پستان و … را نیز درمان کرد.

عمل ماموپلاستی چیست؟

عمل ماموپلاستی در حقیقت به معنای تغییر اندازه ی سینه و اصلاح شکل آن می باشد. همانطور که بیان کردیم با استفاده از این عمل می توان سایز سینه را بزرگ یا کوچک کرد. البته به طور عامیانه زمانی که نام این عمل می آید، کوچک کردن سینه بیشتر مورد نظر افراد می باشد. برخی از افراد به دلایل هورمونی و مادرزادی سینه های بزرگی دارند که این مورد برای بسیاری از افراد آزاردهنده است و علاقه دارند که پستان های خود را کوچک کنند.

برای انجام این عمل حتما باید از پزشکان مجرب و ماهر استفاده کرد زیرا سینه یکی از حساس ترین قسمت ها بدن خانم ها می باشد. این عمل جراحی حدود ۲ تا ۴ ساعت طول می کشد که طی این زمان بیمار بیهوش می شود.

سینه ی خانم ها از سه ناحیه باید برش داده شود تا بتواند بافت ها و چربی های اضافه را از قسمت سینه ی فرد جدا کند. بعد از برداشت کامل، قسمت های برش داده شده، بخیه زده می شود. شما می توانید بعد از یک ماه نتیجه ی عمل را مشاهده کنید و از زیبایی سینه های خود لذت ببرید.

مقالات دیگر: جراحی لیفت سینه

مزیت های عمل زیبایی ماموپلاستی

عمل زیبایی ماموپلاستی طرفداران بسیار زیادی دارد و خانم های زیادی برای کاهش و افزایش سایز سینه های خود و رفع مشکلات مربوط به پستان به آن روی می آورند. از مزیت های مهم این روش درمانی و زیبایی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • یکی از مهم ترین مزایای ماموپلاستی، کوچک کردن سینه می باشد. افرادی که سینه های بسیار بزرگی دارند ممکن است با مشکلات مختلفی مانند درد در گردن، درد در سینه، پشت، شانه و …. رو به رو شوند. این درد ها به دلیل بزرگ بودن سینه و کشیده شدن رشته های عصبی ایجاد می شود حتی ممکن است این مشکلات پیشرفت کنند و فرد دچار دیسک گردن شود. در نتیجه با این روش می توان مشکلات مربوط به بزرگ بودن سینه را درمان کرد.
 • یکی دیگر از مزیت های مهم ماموپلاستی و کوچک کردن سینه، رفع عفونت های قارچی در زیر سینه می باشد. زمانی که سینه زیاد بزرگ باشد، زیر آن همیشه مرطوب است و ممکن است عفونت های قارچی در آن محل ایجاد شوند. با کوچک کردن سینه این مشکل به راحتی حل می شود.
 • با کوچک کردن سینه های بزرگ، اعتماد به نفس خانم ها بالا می رود و زیبایی اندام آن ها بیشتر می شود.
 • یکی از مزایای مهم ماموپلاستی، انجام راحت تر فعالیت های ورزشی می باشد. خانم هایی که پستان های بزرگی دارند، نمی توانند به راحتی فعالیت های ورزشی را انجام دهند.
 • زمانی که سینه های فرد بزرگ باشد، انجام تصویر برداری از سینه به خوبی انجام نمی شود و اگر مشکلی در سینه وجود داشته باشد، با تصویر برداری مشخص نمی شود که این مورد بسیار خطرناک است.

اقدامات بعد از انجام جراحی ماموپلاستی

بعد از انجام ماموپلاستی باید اقدامات مختلفی انجام دهید تا بتوانید به بهترین شکل از این عمل جراحی مراقبت کنید. از مهم ترین اقدامات بعد از این عمل جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • یکی از عوارض مهم این عمل جراحی، ایجاد حس سنگینی و سرگیجه است که این مورد بسیار طبیعی است و نباید نگران آن باشید. برای جلوگیری از بروز این مشکل، تا یک روز بعد از انجام آن باید فردی همراه شما باشد.
 • تا دو روز بعد از انجام عمل جراحی ماموپلاستی باید مایعات زیاد بنوشید و از حمام رفتن پرهیز کنید.
 • به طور طبیعی روی سینه زخم هایی وجود دارد که باید آن ها را خشک کنید و اجازه ندهید که زخم ها دچار عفونت شوند. اگر خشکی این زخم ها شما را اذیت می کند می توانید با پزشک خود مشورت داشته باشید.
 • بعد از عمل جراحی ماموپلاستی، باید از سوتین های طبی استفاده کنید زیرا این سوتین ها به خوش فرم شدن سینه های شما کمک بسیار زیادی می کند.
 • پزشک برای بعد از عمل جراحی، دارو هایی را برای شما تجویز می کند که حتما باید آن ها سر وقت استفاده کنید تا روند بهبودی شما سرعت بگیرد.
 • راه رفتن و قدم زدن می تواند باعث سریع تر شدن روند بهبود شود. البته در این مورد حتما باید با پزشک مشورت داشته باشید.

صحبت های دکتر علیرضا تولیت درباره ماموپلاستی

بهترین زمان برای انجام عمل جراحی ماموپلاستی

برخی از افراد به دلیل مادرزادی سینه های بزرگی دارند که این امر فعالیت های روزانه و تناسب اندام آن ها را با مشکل مواجه می کند. اما برخی از افراد بعد از بارداری و شیردهی به کودک خود شاهد بزرگ شدن و افتادگی سینه های خود می شوند که برای آن ها بسیار آزاردهنده می باشد. البته در برخی از موارد نیز مشاهده شده است که خانم ها بعد از یائسگی دچار این مشکل شده اند.

پزشکان ترجیح می دهند که این عمل زیبایی را بعد از بلوغ کامل دختران و خانم ها انجام دهند اما در برخی از موارد مشاهده شده است که در دوران نوجوانی دختران، با مشکل عدم قرینگی و افتادگی سینه مواجه شده اند. در این صورت پزشک می تواند این عمل جراحی را در دوران نوجوانی نیز انجام دهد. البته باید بدانید که ممکن است در این مورد، بعد از بلوغ و در دوره ی جوانی، سینه ها دوباره تغییر شکل دهند و دچار تغییر سایز و فرم شوند.

با توجه به مطالب بالا می توان بیان کرد که بهتر است عمل ماموپلاستی بعد از بلوغ کامل انجام شود اما در موارد نادر می توان آن را در هر سنی انجام داد. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب مطرح کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *