جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

اتوپلاستی

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش یکی دیگر از جراحی های زیبایی است که در ناحیه سر و صورت انجام می شود. در جراحی گوش جراحان سعی می کنند ناهنجاری های موجود در گوش را برطرف کرده و زیبایی خاصی به آن ببخشند. بعد از تولد گوش ها نیز همانند سایر اعضای بدن رشد می کنند و بعد از چند سال رشد آن ها متوقف خواهد شد. ساختار ظاهری و بیرونی گوش و تغییر فرم آن مربوط به همان سال های اولیه رشد آن ها است. با این حال گاهی دفرمه شدن حالت گوش به دلیل تصادف، سوختگی و غیره می باشد. 

اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی یک نوع عمل زیبایی است که بر روی گوش انجام می گیرد و به کمک آن می توان حالت های نازیبا و غیر عادی گوش را اصلاح کرد. اصلاح ناهنجاری های گوش به روش پین گذاری و یا شکل دهی دوباره به آن با تکنیک نزدیک کردن گوش به سر انجام می گیرد.

عمل اتوپلاستی در کدام بخش از ساختار گوش انجام می شود؟

اتوپلاستی یک عمل زیبایی است بنابراین این عمل بر روی قسمت بیرونی گوش انجام می گیرد و ربطی به ساختار داخلی و  شنوایی آن ندارد.

انواع روش های اتوپلاستی برای افراد مختلف

اتوپلاستی با توجه به مشکلات موجود در گوش  و یا حالت های ایجاد شده در آن به چند نوع مختلف دسته بندی شده است.

۱: کوچک کردن گوش ها: ماکروتیا یا اندازه بزرگ و غیر طبیعی گوش ها  بزرگ ترین عامل کوچک کردن گوش ها به شمار می آید.

۲: بزرگ کردن گوش ها: گاهی اوقات رشد گوش ها متوقف می شود و ساختار بیرونی آن ها به طور کامل صورت نمی گیرد. این امر باعث می شود تا افراد به فکر جراحی یا اتوپلاستی گوش های خود بیفتند. 

۳: نزدیک کردن گوش ها به سر: افرادی که دارای گوش های برجسته ای هستند و به شکل غیر طبیعی از سر فاصله گرفته اند می توانند از عمل اتوپلاستی استفاده کنند.

اتوپلاستی

اتوپلاستی چگونه انجام می گیرد؟

اتوپلاستی یک عمل ساده و سرپایی است. قبل از انجام این عمل آزمایشات مختلفی از بیمار گرفته می شوند. معمولا جراحی زیبایی گوش با توجه به ساختار گوش و پیچیدگی های روش عمل بین ۱ تا ۳ ساعت زمان می برد. پزشکان با توجه به وضعیت و سلامت عمومی بیمار از دو روش بی حسی موضعی و یا بیهوشی عمومی استفاده می کنند.

نحوه انجام عمل اتوپلاستی به این صورت است که ابتدا برش هایی در پشت و یا داخل گوش انجام می دهند. در مرحله بعد جراح تغییراتی در غضروف و پوست گوش ایجاد می کند و با اصلاح ناهنجاری ها و ایجاد فرم جدید در گوش ها برش ها را بخیه می زنند.

مراقبت های لازم بعد از عمل اتوپلاستی

مراقبت های لازم برای عمل اتوپلاستی عبارتند از:

 • تمیز نمودن محل زخم های ایجاد شده به کمک مواد ضد عفونی مناسب.
 • تعویض به موقع پانسمان روی گوش ها.
 • عدم تماس فیزیکی با گوش ها و زخم های ایجاد شده در آن ها.
 • مراقبت از گوش ها هنگام خواب و استراحت.
 • پوشیدن لباس های دکمه دار جهت جلوگیری از وارد آمدن فشار به گوش ها.
 • کشیدن بخیه ها در زمان مقرر.
 • استفاده از هدبند مخصوص جهت پوشاندن گوش ها ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل.
 • اجرای کامل توصیه ها و دستورالعمل های پزشک.
 • خودداری از انجام فعالیت های سنگین روزانه به مدت ۱ هفته تا ۱۰ روز.

معیارهای انتخاب پزشک جراح مناسب برای انجام جراحی گوش

معیار های اصلی و مهم در انتخاب پزشک جراح پلاستیک مربوط به عمل زیبایی اتوپلاستی شامل دو معیار دانش و مهارت می شوند.

 • داشتن مدارک پزشکی
 • گذراندن تحصیلات عالیه
 • داشتن تخصص در زمینه جراحی گوش

و…

مواردی هستند که دانش و علم پزشک جراح را نشان می دهند. پزشکانی که دارای یک یا دو مدارک  در زمینه جراحی گوش یا اتوپلاستی باشند بهترین گزینه برای انتخاب می باشند.

انجام اعمال جراحی موفقیت آمیز، ارائه عکس های قبل و بعد از عمل بیماران توسط پزشک جهت مشاهده شما نشان دهنده مهارت بالای جراح مربوطه می باشد. علاوه برای این میزان رضایت بیماران قبلی از دیگر عوامل سنجش میزان مهارت پزشک است. متقاضیان انجام این عمل می توانند به وسیله  پرس و جو از افرادی که قبلا توسط پزشک مورد نظر عمل شده اند از میزان مهارت او اطلاع پیدا نمایند.

دکتر علیرضا تولیت

کلیک کنید: براکیوپلاستی یا لیفت بازو

شرایط لازم جهت انجام عمل اتوپلاستی

 • فرد متقاضی نباید کمتر از ۵ سال سن داشته باشد.
 • ۱ هفته پیش از عمل از خوردن داروهای رقیق کننده خون جدا خودداری شود.
 • انجام معاینات جهت اطمینان از عدم عفونت در گوش.
 • عدم داشتن بیماری های زمینه ای و قلبی.
 • آماده شدن بیمار از لحاظ روحی و روانی.
 • خودداری از مصرف دخانیات.

زمان مشخص شدن نتیجه جراحی گوش

برای مشاهده نتیجه نهایی جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی تنها ۱ هفته زمان لازم است. بعد از گذشت یک هفته از انجام عمل پزشک خود اقدام به باز کردن پانسمان روی گوش می کند در این زمان نتیجه عمل قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که چند روز بعد از برداشت پانسمان گوش اندکی متورم و ملتهب است. مشاهده این حالت امری طبیعی است و بعد از چند روز برطرف می شود.

خطرات ناشی از انجام جراحی زیبایی گوش

انجام عمل زیبایی گوش یا همان اتوپلاستی تقریبا هیچ خطری برای بیمار ندارد. این عمل جزء اعمال جراحی کم خطر محسوب می شوند. انجام عمل گوش تنها در یک حالت ممکن است خطرناک باشد آن هم زمانی است که بیمار به طور کامل بیهوش شود. حالت تهوع، استفراغ و یبوست از جمله عوارض جانبی ناشی از این عمل هستند که موقتی و گذرا می باشند.

کلام آخر:

پیش هر اقدامی جهت انجام اتوپلاستی بهتر است بررسی های کاملی درباره نحوه انجام و شرایط آن انجام بگیرد. انجام تحقیقات و بررسی ها باعث می شوند  تا بیمار به درک درست و منطقی از عمل دست پیدا کند و میزان رضایت او  از نتیجه کار بالا برود. درخواست وقت مشاوره و برگزاری آن  با حضور پزشک جراح و مطرح کردن سوالات خود در خصوص انجام جراحی از جمله اقدامات لازم و ضروری  پیش از عمل می باشند.  

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *