مهم ترین چیز هایی که باید درباره جراحی انحراف بینی بدانید

جراحی انحراف بینی

مهم ترین چیز هایی که باید درباره جراحی انحراف بینی بدانید

انحراف بینی و اختلال در تنفس یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از افراد به آن دچار هستند. این عارضه علاوه بر اینکه ممکن است موجب برهم خوردن ظاهرو  تعادل صورت گردد، می تواند تاثیر گذار بر تنفس و در نتیجه کیفیت زندگی فرد نیز باشد. انحراف بینی زمانی ایجاد می شود که تیغه میانی بینی به دلیل مشکلات ژنتیکی یا آسیب فیزیکی یک طرف متمایل شده و منجر به کوچک شدن یکی از مجاری تنفس می گردد. آسیب فیزیکی بینی  بر اثر تصادف، افتادن یا آسیب در حین ورزش می باشد.

درمان قطعی برای شکستگی بینی، جراحی است. با جراحی، بینی فرد که از حالت اولیه خارج و دچار انحراف شده، اصلاح می‌شود. در حال حاضر روش های جراحی و غیر جراحی برای ترمیم و اصلاح این عارضه وجود دارد . در این مقاله در ابتدا به علائم انحراف بینی، راه های تشخیص آن و راه‌های ترمیمی جراحی انحراف بینی و جوانب آن خواهیم پرداخت.

علائم انحراف بینی چیست؟

انحراف بینی به عارضه ایی گفته می شود که منجر به گرفتگی یا حتی انسداد یکی از مجاری بینی یا گرفتگی هر دو مجرای تنفسی بینی می گردد و با علائمی نظیر دشواری یا عدم امکان تنفس همراه می باشد. این عارضه در مواقع ابتلا به سرماخوردگی یا آلرژی شدیدتر شده و می تواند منجر به مشکلاتی نظیر سردرد، کم شدن حس بویایی، خونریزی بینی، عفونت های گوش و سینوزیت شود.

راه های تشخیص انحراف بینی چیست؟

برخی از انواع انحراف بینی حتی از ظاهر بیمار قابل تشخیص می باشند، لیکن در مواردی بیمار حتی تا پایان عمر متوجه انحراف نشده و این امر باعث تاثیرگذاری بر کیفیت زندگی شخص می گردد. لذا مراجعه به پزشک متخصص گوش، حلق و بینی موثرترین روش تشخیص آن می باشد. انحراف بینی اغلب با یک معاینه ساده قابل تشخیص می باشد و بعد از تشخیص دکتر متخصص با بهره گیری از آندوسکوپ تیغه بینی یا سپتوم را مورد بررسی قرار می دهد و یا در برخی موارد با انجام سی تی اسکن اقدام به تشخیص قطعی انحراف بینی می نمایند.

روش جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی چیست؟

همان طور که گفته شد به منظور اصلاح عارضه انحراف بینی روش جراحی بینی موثر ترین روش می باشد و می توان گفت که شدیدترین نوع انحراف را بهبود می بخشد. با بهره گیری از این روش شکل و موقعیت تیغه میانی، استخوان و غضروف تغییر کرده و برش کوچکی در سپتوم بینی ایجاد می‌شود و بخشی که منجر به انحراف تنفس یا ایجاد ظاهر نا مناسب شده اصلاح گردیده و در نتیجه مشکل ظاهر و تناسب صورت و و تنفس مرتفع میگردد. در واقع در برخی موارد  جراحی انحراف بینی (سپتوپلاستی)و عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) می تواند هم زمان انجام شود در روش سپتوپلاستی بینی مشکل سینوزیت نیز به طور کامل مرتفع می گردد.

این روش نیاز به بستری نداشته و بیمار پس از اتمام جراحی و مراقبت های کلینیکی آن می تواند ترخیص شود. نکته ایی که اکثر جراحان به منظور کاهش خونریزی به آن توصیه می کنند این است که به مدت دوهفته قبل و بعد از انجام جراحی مصرف برخی داروها نظیر آسپرین، ایبو پروفن یا داروهای رقیق کننده خون را متوقف نمایید. بنا به صلاحدید پزشک جراحی اصلاح انحراف بینی با کمک بی هوشی یا بی حسی موضعی قابل انجام می باشد. در صورتی که جراح تصمیم به انجام عمل با بی حسی موضعی نماید دارویی را به ناحیه جراحی تزریق نموده و اقدام به اصلاح عارضه می نماید. در این روش به منظور کاهش استرس و تنش بیمار داروهای آرام بخش نیز قابل تزریق می باشد.


اغلب جراحی های انحراف بینی یا سپتوپلاستی با روش بیهوشی کامل می باشد، در این روش داروی بیهوشی به فرد تزریق شده فرد کاملاً بیهوش می باشد. در پایان، در محل اصلاحی از بخیه های جذبی استفاده می شود وبه منظور حفظ تعادل بینی و جلوگیری از خونریزی سیلیکون هایی در مجاری تنفسی بینی قرار می گیرد.

چه شکستگی هایی نیاز به جراحی دارند؟

 همان طور که پیش تر صحبت شد در صورتی که انحراف بینی به دلیل عوامل نقص ژنتیکی نباشد اغلب به دلیل شکستگی اتفاق می افتد. در این صورت پزشک با تخصیص اینکه شکستگی کناری بینی یا شکستگی روبه‌روی بینی است، اقدام به اصلاح می نماید.

در شکستگی کناری بینی آسیب منجر به انحراف نوک بینی می شود و در آسیب‌دیدگی‌های شدیدتر، بیمار درگیر انحراف تیغه میانی می شود. برای رفع حالت بد فرمی بینی پزشک ناچار به اصلاح غضروف‌های کناری بالایی یا پایینی آسیب دیده می شود.

شکستگی روبه رو بینی که باعث ایجاد فرورفتگی در پل بینی و ایجاد قوز، افتادگی نوک بینی و انحراف در تیغه میانی بینی، از عوارض این نوع شکستگی است. در مواردی که آسیب دیدگی بسیار شدید باشد ممکن است دکتر مجبور به پیوند استخوان از بخش های دیگر بدن شود.

مقالات دیگر: نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

عوارض انحراف بینی

روش‌های درمان شکستگی بینی چیست؟

در انجام حراجی اصلاح انحراف بینی نیاز به جا انداختن بخش نامتعارف می باشد. در شکستگی هایی که با کمپرس سرد و داروهای ضداحتناق و مسکن قابل درمان نباشد. اغلب به منظور اصلاح عملکرد و زیبایی ظاهر بینی نیاز به عمل شکستگی بینی نیاز است. گاهی نیاز به چندین جراحی نیز می باشد. این جا اندازی به صورت بسته و باز می باشد.

انجام هم زمان جراحی زیبایی بینی شکسته و  جراحی اصلاح انحراف بینی چگونه است؟

در جراحی انحراف بینی، استخوان‌ها و غضروف بینی جا انداخته یا برداشته می‌شوند و ساختار بینی اصلاح شده و در صورت نیاز بافت‌هایی اضافه می‌شود، با اصلاح ساختار استخوان، پوست هم مطابق با فرم جدید بینی شکل می‌گیرد و می تواند منجر به ایجاد ظاهر زیباترمی شود. این جراحی علاوه بر ایجاد ظاهر زیبا منجر به بهبود کیفیت تنفس، بهبود سلامتی، ایجاد ظاهر زیبا و افزایش اعتماد به نفس می شود.

معایب و عوارض جراحی انحراف بینی چیست؟

تنها عامل تهدید ‌کننده بیمار اثرات داروی  بیهوشی است که می‌توان با انجان بی‌حسی‌های موضعی یا بیهوشی‌های ساده این ریسک را به صفر رساند. در صورتی که این عمل توسط دکتر متخصص انجام گردد و مراقبت های ویژه پس از جراحی به درستی انجام گیرد، عوارض و خطری بیمار را تهدید نمی کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *