کامل ترین مقاله درباره جای بخیه و زخم بعد از ابدومینوپلاستی

جای بخیه و زخم بعد از ابدومینوپلاستی

کامل ترین مقاله درباره جای بخیه و زخم بعد از ابدومینوپلاستی

اسکار ابدومینوپلاستی اجتناب ناپذیر است. مانند هر عمل جراحی زیبایی، هر برش اثری در پوست بر جای می گذارد. طول آن هم به تکنیک جراحی استفاده شده و هم به پوست اضافی روی شکم و ریکاوری پس از عمل بستگی دارد.

ظاهر اسکارهای ابدومینوپلاستی چگونه است؟

امروزه هم زنان و هم مردان به ابدومینوپلاستی متوسل می‌شوند تا ظاهری ظریف‌تر پیدا کنند. در طی این عمل جراحی زیبایی، چندین عمل باید انجام شود تا توده چربی اضافی برداشته شود و سپس پوست و عضلات شکم سفت شوند تا استحکام بیشتری به دست آید.

این عمل همچنین حذف آسیب دیده ترین نواحی پوست (بیش از حد شل، کشیده یا زخمی) را امکان پذیر می کند. ابدومینوپلاستی بعد از بارداری نیز معمولا بعد از یک سال یا بیشتر به منظور بازگرداندن تون به شکم انجام می شود.

دو نوع اسکار بعد از ابدومینوپلاستی وجود دارد.

  • اسکار فوق عانه

این شایع ترین اسکار است. در مینی ابدومینوپلاستی به اندازه ابدومینوپلاستی کامل مشاهده می شود. این ناشی از برش افقی کم و بیش طولانی است که در سطح شرمگاهی برای برداشتن پوست از پیش بند شکمی ایجاد می شود. خط اسکار در ناحیه بیکینی است. پس می‌توانیم آن را زیر شورت یا ته لباس پنهان کنیم.

  • اسکار پریومبیلیکال

در مورد جراحی شکم که شامل جابجایی ناف است، علاوه بر اسکار فوق عانه، یک اسکار نیز در اطراف ناف ظاهر می شود. اسکار ناشی از عمل زمانی که بهبودی به طور معمول انجام شود، چندان قابل مشاهده نیست.

اسکار پریومبیلیکال با یک اسکار شرمگاهی همراه است تا به درستی پوست را سفت کند.

جای بخیه ابدومینوپلاستی

دوره بهبود اسکار ابدومینوپلاستی چگونه است؟

در دو هفته اول پس از جراحی شکم، جای زخم نازک به نظر می رسد. سپس در طی شش ماه بعد از عمل قرمز شده و ضخیم تر می شود. این واکنش التهابی کاملا طبیعی است، زیرا بدن به برش واکنش نشان می دهد. علاوه بر فعال کردن سیستم ایمنی که از ایجاد عفونت ها جلوگیری می کند، بدن کلاژن هایی تولید می کند که به اصلاح قسمت بریده شده کمک می کند. در این مرحله ممکن است ادم ظاهر شود و خارش افزایش یابد.

پس از مرحله التهابی، اسکار به تدریج دوباره جذب می شود. سفید می شود و کمتر دیده می شود. ظاهر نهایی پس از یک سال یا حتی کمی بیشتر به دست می آید.

توصیه هایی برای تسهیل بهبودی لیفت شکم

در ابتدا، پوشیدن کمربند مخصوص برای حفظ پوست شکم در جای خود ضروری است. همچنین در دو هفته اول، این کمربند ۲۴ ساعته پوشیده خواهد شد. در حالی که به پوست اجازه می‌دهد دوباره به ماهیچه‌ها بچسبد، تنش روی زخم‌ها را کاهش می‌دهد.

در ماه های اول، مراقبت از زخم نیز باید با دقت انجام شود. علاوه بر این، ما یک توقف کار دو تا چهار هفته ای را توصیه می کنیم تا به بدن اجازه استراحت و بهبودی بدهد.

انجام ورزش در ماه اول پس از جراحی شکم ممنوع است. علاوه بر این، بهبود باید به آرامی و به تدریج انجام شود. در سال های اخیر استفاده از پانسمان ژل سیلیکونی برای تسهیل روند بهبودی توصیه شده است.

باید صبور باشید. ظاهر اسکار پس از یک سال بهبود می یابد. تورم و احساس سفتی در ماه های بعد از مداخله نیز به همین صورت است. همه چیز به تدریج بهبود می یابد، ادم از بین می رود و بافت ها پس از چند ماه تمام انعطاف خود را به دست می آورند.

جای بخیه ابدومینوپلاستی

سیگار و الکل: دشمنان درمان سریع!

اگر به طور منظم سیگار می‌کشید یا مشروبات الکلی می‌نوشید، باید حداقل دو ماه قبل از ابدومینوپلاستی و در طول روند بهبودی آن را متوقف کنید. دخانیات و الکل بهبودی را دشوارتر می کنند و حتی می توانند عوارض ایجاد کنند.

❌عوارض احتمالی اسکار ابدومینوپلاستی چیست؟

جای زخم ممکن است نازک نشود یا حتی حجم کمی به خود بگیرد. به این اسکار هیپرتروفیک می گویند. این معمولاً در نتیجه تولید بیش از حد کلاژن است. برخی از انواع پوست بیشتر تحت تاثیر این مشکل قرار می گیرند. هنگامی که حجم اسکار از خط برش بیشتر شود و تغییر شکل دهد، به آن کلوئید می گویند.

اگر اسکار جذب نشد، لازم است دوباره با جراح مشورت کنید تا در ماه‌های بعد از مداخله محو یا اصلاح شود. در ابتدا می‌توانیم اقدامات موضعی مانند تزریق داخل اسکار کورتیکواستروئیدها و پانسمان‌های سیلیکونی را انجام دهیم. این اقدامات در صورت موثر بودن پس از ۱۵ روز تمدید خواهد شد. پس از یک سال، اگر اسکار تکامل بدی داشته باشد، روتوش جراحی برای بهبود ظاهر اسکار ضروری خواهد بود. درم ابریژن یا لیزر درمانی در بهبود اسکارهای ابدومینوپلاستی موثر نبوده است.

مقالات مرتبط دیگر: ورم بعد از ابدومینوپلاستی

سوالات متداول اسکار بعد از ابدومینوپلاستی

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *